Kondycja skóry pogarsza się wraz z wiekiem i jest to proces, którego nie da się w stu procentach zahamować. Czy można jednak chociaż go spowolnić? Jest to do zrobienia, i wcale nie chodzi o kosztowne operacje plastyczne. Skóra dłużej zachowa młody, atrakcyjny wygląd, jeśli zadba się o właściwy styl życia oraz odpowiednio zostaną wybrane środki do pielęgnacji ciała.
Spis Treści
Jak spowolnić starzenie się skóry? Co powoduje starzenie się skóry?
Starzenie zaczyna się bardzo szybko, bo już około 25 roku życia. Oczywiście nie od razu są to głębokie zmarszczki i zwiotczała skóra, ale powoli skóra traci swoją młodzieńczą sprężystość, gładkość i jednolity, zdrowy odcień. Za te zmiany odpowiada malejąca ilość fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za gęstość i elastyczność tkanki łącznej. Te najważniejsze to:
- elastyna
- kolagen
- kwas hialuronowy
Są to substancje doskonale znane z kosmetyków i zabiegów odmładzających. Ich produkcją zajmuje się nasz organizm, tyle że z wiekiem wytwarzanych jest coraz mniej nowych włókien i już nie są one aż tak mocne i elastyczne. Efektem są właśnie tworzące się na skórze zmarszczki, bruzdy oraz inne niedoskonałości.
Starzenie się skóry twarzy można zatrzymać poprzez stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych.
Najważniejsze czynniki odpowiedzialne za starzenie się skóry
Niedobory kolagenu, kwasu hialuronowego oraz elastyny to główne powody starzenia się organizmu. Nie u wszystkich jednak przebiega to w tym samym tempie. Skąd zatem biorą się różnice? Ogromną rolę odgrywa tutaj genetyka – ktoś może mieć po prostu większą skłonność do szybkiego starzenia, podczas gdy u innych osób będzie to przebiegać wolniej.
Od genów zależy między innymi odporność organizmu na działanie wolnych rodników i stresu oksydacyjnego – wolne rodniki są o tyle groźne, że nie tylko przyspieszają starzenie się ciała, ale też odpowiadają za rozwój rozlicznych chorób. I to także geny decydują o jakości kolagenu oraz tempie jego produkcji. Na geny nie mamy niestety żadnego wpływu, co jednak nie znaczy, że z szybkim starzeniem skóry trzeba się pogodzić.
Do genów dochodzi także gospodarka hormonalna. Tu również pewne zmiany są nieuniknione – jest okres dojrzewania, menopauza albo andropauza, kiedy zachodzi do licznych zaburzeń w zakresie produkcji ważnych hormonów. O kondycji skóry decyduje przede wszystkim estrogen, odpowiedzialny za grubość naskórka, elastyczność oraz nawilżenie skóry. Inny ważny hormon to progesteron, który steruje produkcją łoju. W grubości skóry u mężczyzn decydują androgeny.
Poczytaj też: YESlashes odżywka wydłużająca rzęsy
Zewnętrzne czynniki decydujące o starzeniu się skóry
O ile na genetykę czy hormony wpływu nie mamy, tak na pozostałe czynniki już jak najbardziej tak. Bardzo wiele zależy bowiem od tego, czy i jak o siebie dbamy. Co konkretnie warto wziąć pod uwagę?
1. Niewłaściwa dieta
W pożywieniu można dostarczyć naturalne antyoksydanty, które zniszczą wolne rodniki. Najwięcej antyoksydantów dostarczają świeże warzywa i owoce, do tego przyprawy takie jak chociażby imbir, kurkuma, bazylia, cynamon. Zły wpływ na kondycję skóry mają natomiast pokarmy wysoko przetworzone oraz spożywane w nadmiarze cukry – przy takiej diecie włókna kolagenowe oraz elastyna ulegają zniszczeniu, a regeneracja zachodzi dużo wolniej.
Niewłaściwa dieta powoduje także pojawianie się na skórze cellulitu, do walki z nim polecamy serum ujędrniające Celleasy.
2. Brak ochrony przez promieniowaniem UV
Dla zdrowia, jak i dla atrakcyjnego wyglądu, ważne jest częste przebywanie na świeżym powietrzu. Słońce dostarcza cennej witaminy D, ale promieniowanie UV ma poważne konsekwencje dla skóry, dlatego potrzebna jest ochrona – kremy z filtrem powinno się stosować także zimą. Skóra bardzo nie lubi opalania, także tego w solarium, jeśli więc chcemy zachować młodość na dłużej, lepiej unikać kąpieli słonecznych.
3. Używki
Palenie papierosów jest zabójcze nie tylko dla zdrowia, ale i urody. Palenie pozbawia skórę tlenu, przez co robi się ona suchsza, traci swoją sprężystość, a w organizmie pojawia się znacznie więcej wolnych rodników. Z wielu badań wynika, że u osób palących nałogowo skóra starzeje się nawet dwa, trzy razy szybciej.
Problemem dla skóry jest także alkohol. Z jego powodu odwadnia się organizm, a do tego alkohol wypłukuje witaminy A i E, które są niezbędne dla skóry. Przez alkohol skóra wolniej się regeneruje, cera traci zdrowy połysk i jednolity koloryt, a przez nadmiar cukru dochodzi do glikacji, czyli łączenia się glukozy z wolnymi białkami, jak na przykład kolagen – to właśnie osłabia kondycję skóry.
Po czym poznać, że skóra się starzeje?
Zmarszczki to najbardziej zauważalne symptomy starzenia się skóry. Ale nie pojawiają się one od razu; nim dojdzie do takich zmian, wcześniej dochodzi do przesuszenia skóry oraz różnego rodzaju przebarwień.
Skóra wysusza się z wiekiem i przez to łatwiej tworzą się na niej zmarszczki. Kolejnym etapem, po przesuszeniu naskórka, jest zanikanie warstwy podstawnej i kolczystej, gdzie dochodzi do podziału komórek. Ponieważ komórki namnażają się coraz wolniej, skóra nie regeneruje się tak dobrze jak w młodości, a do tkanki skórnej dociera mniej wody. Konsekwencją tego procesu jest nieprawidłowe złuszczanie się naskórka oraz osłabienie struktury włókien.
Istotnym objawem, który bardzo często idzie w parze ze starzeniem się tkanki skórnej, są przebarwienia. W starzejącej się skórze jest mniej melanocytów i do tego gromadzą się one w jednym miejscu, tworząc ciemniejsze plamy na ciele. Te przebarwienia są o tyle niebezpieczne, że pod wpływem promieniowania słonecznego mogą się przekształcić w zmiany nowotworowe, dlatego ochrona skóry przed UV jest tak ważna.
Do walki ze zmianami skórnymi i bliznami polecamy Serum Smooskin
Jak zatrzymać jędrność skóry?
Skoro wiadomo, w jaki sposób dochodzi do niekorzystnych zmian w strukturze skóry, można spróbować te procesy jeśli nie cofnąć, to przynajmniej spowolnić. Zmarszczek będzie mniej i staną się one niewidoczne, jeśli zadba się o właściwą pielęgnację skóry, przy czym nie chodzi wyłącznie o same kosmetyki do ciała.
Dbanie o skórę warto zacząć od zdrowego odżywiania. Na początek powinno się ograniczyć ilość spożywanych cukrów, tak by nie dopuścić do procesu glikacji. Zbilansowana dieta pomaga wyeliminować nadmiar wolnych rodników oraz zwiększa stężenie wartościowych witamin, które biorą udział w regeneracji skóry i produkcji nowych elastycznych włókien. W codziennej diecie nie może więc zabraknąć warzyw, ryb, orzechów, świeżych owoców. Trzeba też regularnie nawadniać organizm – w ciągu dnia wskazane jest wypicie przynajmniej dwóch litrów wody.
Dla ładnego wyglądu skóry konieczne jest także odstawienie szkodliwych używek jak papierosy i alkohol. Dużo dobrego dla skóry robi też wypoczynek – podczas snu organizm lepiej się regeneruje, skóra wypoczywa, poprawia się ukrwienie komórek. Jeśli to możliwe, warto ograniczyć ilość stresu, który mocno odbija się na kondycji skóry, nie mówiąc już o zdrowiu. Przed każdym wyjściem na dwór cerę należy posmarować kremem w filtrem UV, i dotyczy to także wyjść w sezonie jesienno-zimowym, a nie tylko latem, wybierając się na plażę. Lepiej też zrezygnować ze spacerów w godzinach najsilniejszego nasłonecznienia, co nie tylko ochroni skórę przed zmarszczkami, ale też zmniejszy ryzyko czerniaka.
Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji skóry?
Kosmetyki nie załatwią wszystkiego, niemniej są istotne dla codziennej pielęgnacji skóry. Błędem jest używanie nadmiernej ilości kosmetyków, ponieważ niepotrzebnie obciąża to skórę i wcale nie daje pożądanych efektów, a jedynie je nasila. Powinno się unikać kosmetyków z SLS, parabenami czy sztucznymi konserwantami – nadmiar silnej chemii uszkadza komórki skóry. Najlepiej używać kosmetyków o prostym, naturalnym składzie, koniecznie dostosowanym do potrzeb danego typu cery – przykładowo, krem do cery tłustej, stosowany na skórę suchą, nie zadziała nawilżająco, ale jeszcze bardziej może przesuszyć twarz.
Poczytaj też o kremie na łuszczycę – Psyroden
Co z zabiegami kosmetycznymi? Medycyna estetyczna jest już na tyle zaawansowana, że można dzięki niej zlikwidować zmarszczki, poprawić owal twarzy czy skorygować kształt ust. Zabiegi te bywają ryzykowne, ale jest także wiele procedur bezpiecznych dla skóry, pod warunkiem, że są one przeprowadzane przez specjalistów, w określonych warunkach, z użyciem atestowanych substancji.
Z zabiegami nie powinno się przesadzać, bo w nadmiarze mogą one osłabić skórę i doprowadzić do niekorzystnych reakcji alergicznych. Jeśli chodzi o codzienną pielęgnację, to najważniejsze jest prawidłowe oczyszczanie cery oraz jej nawilżanie, a kobiety stosujące kosmetyki kolorowe muszą obowiązkowo przed snem zmyć makijaż.
Poczytaj także Jak ujędrnić biust