Kalkulator dni płodnych – Przebieg ciąży

Obliczający dni płodne internetowy kalkulator dni płodnych wykonuje swoje obliczenia w oparciu o znaną metodę Ogino-Knausa. Mówi ona, że u każdej zdrowej kobiety owulacja występuje na 14 dni przed końcem cyklu, bez względu na to, ile dni trzeba czekać na kolejną miesiączkę, co oznacza, że nie zawsze – wbrew niektórym opiniom – owulacja musi pojawić się w połowie cyklu (tak dzieje się tylko wtedy, gdy cykle trwają 28 dni). Czy Kalkulator dni płodnych jest skuteczną metodą planowania ciąży?

Gdzie można znaleźć kalkulator dni płodnych?

Kalkulator dni płodnych jest dostępny w sieci za darmo, a korzystanie z niego zajmuje dosłownie kilka minut. Jednak, aby wskazania kalkulatora były jak najdokładniejsze, należy przy podawaniu parametrów uwzględnić nie tylko ostatni cykl, ale również wcześniejsze miesiączki, dzięki czemu wskazania kalkulatora będą pewniejsze, zwłaszcza w sytuacji, gdy cykle miesięczne są nieregularne.

Czy kalkulator dni płodnych jest skuteczną metodą zapobiegania ciąży i do planowania ciąży?

Obliczający dni płodne kalkulator internetowy jest mało skutecznym sposobem na zapobieganie ciąży – wskaźnik Pearla, określający skuteczność metody antykoncepcyjnej, wynosi dla kalkulatora płodności około 14 do 40 punktów (gdzie 0 jest najwyższą wartością gwarantującą pełną skuteczność).

Stosowanie kalkulatora dni płodnych do planowania ciąży

Natomiast przy planowaniu ciąży kalkulatory dni płodnych mogą się okazać pomocnym narzędziem, zwłaszcza gdy miesiączki następują po sobie w takich samych odstępach czasu.

Kierując się wyliczeniami kalkulatora płodności należy także pamiętać o czynnikach, które mogą zaburzyć przebieg pojedynczego cyklu miesięcznego.

Do takich czynników zalicza się między innymi:

  • choroby,
  • stany zapalne,
  • zmianę klimatu,
  • stres,
  • nieregularny tryb życia,
  • alkohol,
  • karmienie piersią,
  • zbliżającą się menopauzę.

Poczytaj także – Tabletki zwiększające płodność: NovuVita Femina dla kobiet oraz NovuVita Vir dla mężczyzn.

Jak wygląda obliczanie dni płodnych za pomocą kalkulatora dni płodnych?

Obliczanie dni płodnych na podstawie kalkulatora dni płodnych odbywa się według jednego schematu. Podstawowym założeniem jest fakt, że owulacja pojawia się zawsze na 14 dni przed następną miesiączką, plus minus dwa dni. Moment owulacji zmienia się w zależności od długości cyklu, a to znaczy, że w przypadku wzorcowego, 28-dniowego cyklu owulacja przypada dokładnie na środek cyklu, ale przy cyklach dłuższych owulacja następuje w drugiej połowie cyklu i analogicznie – w cyklach krótszych niż 28 dni jajeczkowanie zaczyna się wcześniej niż w połowie cyklu.

Obserwując wyliczenia kalkulatora można sprawdzić, że przy bardzo krótkich cyklach dni płodne zaczynają się już około szóstego dnia cyklu, a więc mogą przypadać na końcówkę menstruacji – zatem stwierdzenie, że współżycie podczas okresu jest zawsze bezpieczne, nie w każdym przypadku jest prawdziwe.

Przeczytaj również: Tabletki na kobiece libido.

Ile trwają dni płodne u kobiety?

Ile trwają dni płodne

Dni płodne trwają jednak dłużej niż sam moment owulacji. Komórka jajowa gotowa do zapłodnienia żyje około 24 godzin, ale już plemniki mogą przeżyć po wytrysku około trzy, a nawet cztery dni. Tym sposobem do zapłodnienia może dojść również w sytuacji, gdy do współżycia bez żadnych zabezpieczeń doszło na kilka dni przed owulacją, ponieważ plemniki, które dostały się do dróg rodnych kobiety, są w stanie przeżyć do chwili, gdy w jajowodzie pojawi się dojrzałe jajeczko.

Właśnie dlatego dni płodne wyznaczone przez kalkulator płodności trwają tak długo, mimo że kobieta jest w stanie zajść w ciążę tylko podczas tego dnia, w którym ma miejsce owulacja.

Dodając te wszystkie okoliczności sprzyjające zajściu w ciążę, obliczając dni płodne nie odejmuje się od długości cyklu tylko tych 14 dni określających moment jajeczkowania, ale 20 dni, które już uwzględniają wspomniany margines bezpieczeństwa.

Dla przykładu: w cyklu 28-dniowym pierwszy dzień płodny to 8 dzień cyklu, a w cyklu 32-dniowym pierwszym dniem płodnym jest dzień 12. Podobnie postępuje się przy wyliczaniu ostatniego dnia płodnego. Od każdej długości cyklu odejmuje się liczbę 11 – w cyklu 28-dniowym koniec dni płodnych przypada więc na 17 dzień cyklu, a w cyklu 32-dniowym na dzień 21.

Tak samo oblicza się okresy płodne i niepłodne przy każdej innej długości cyklu. Kalkulator podaje zazwyczaj wynik tylko na następny miesiąc, ale wiele tego typu narzędzi można ustawić tak, że kalkulator wyliczy także dni płodne i niepłodne na następne miesiące. Obliczenia można też regularnie powtarzać, dzięki czemu dane do kalkulatora będą wprowadzane na bieżąco, co pozwoli uniknąć pomyłek, jeśli na przykład w trakcie kolejnego cyklu dojdzie do jakichkolwiek wahań.

Sprawdź także: Prostoxalen działa na męską potencję oraz na problemy z prostatą.

Przebieg ciąży

Ciąża trwa około dziewięć miesięcy – tyle właśnie czasu potrzebuje mały człowiek, aby mieć zdolność do przeżycia poza brzuchem swojej mamy. W rzeczywistości spore szanse na przeżycie mają również te dzieci, które urodziły się już w siódmym miesiącu życia. Ale niezależnie od tego, kiedy dokładnie dziecko przyszło na świat, jego życie płodowe wygląda w każdym przypadku tak samo, pod warunkiem oczywiście, że ciąża przebiega prawidłowo i ani matka, ani dziecko nie choruje.

Ciąża tydzień po tygodniu

Ciąża tydzień po tygodniu

Ciąża tydzień po tygodniu zmienia zarówno organizm przyszłej mamy, jak i organizm jej jeszcze nienarodzonego dziecka. Dobrze więc wiedzieć, co przynosi ciąża tydzień po tygodniu, bo w ten sposób kobieta orientuje się, jakie objawy oznaczają zwykłe, ciążowe dolegliwości, a które objawy mogą oznaczać kłopoty z ciążą. Znając dobrze swoje ciało i prawidłowy rozwój ciąży kobieta jest więc w stanie szybko zareagować na niepokojące zmiany. Ciąża tydzień po tygodniu daje najdokładniejszy obraz tego, jak rozwija się dziecko, ale ciążę można też podzielić bardziej ogólnie, na trzy trymestry (trymestr to każde kolejne trzy miesiące) albo dziewięć miesięcy. Jednak to tygodniowy kalendarz ciążowy będzie najdokładniejszy.

Generalnie ciąża powinna trwać dokładnie 40 tygodni ciąży, ale bywa i tak, że kobieta rodzi dziecko dwa tygodnie wcześniej lub dwa tygodnie później przed zaplanowanym terminem. To może oznaczać, że ciąża trochę się skróciła lub przedłużyła, ale najczęściej jest to po prostu wynikiem błędnego wyliczenia wieku ciąży.

Skąd zatem biorą się te nieścisłości w wyliczeniach? Przede wszystkim stąd, że według współczesnej wiedzy medycznej nie da się precyzyjnie określić momentu zapłodnienia komórki jajowej kobiety. Do określania początku ciąży stosuje się więc regułę Naegelego, według której pierwszy dzień ciąży to nie dzień samego zapłodnienia, ale pierwszy dzień ostatniej przed ciążą miesiączki. Innymi słowy, rzeczywisty wiek ciąży jest około dwa, trzy tygodnie krótszy niż określenia wieku ciąży przez lekarzy. Dlatego wybierając się na wizytę do ginekologa warto pamiętać o tym, że jeśli powie on iż ciąża trwa sześć tygodni, w rzeczywistości będzie to oznaczało, że do zapłodnienia doszło około dwa tygodnie później.

Data początku ciąży jest wpisywana do karty ciąży i od tej pory na jej podstawie będzie określana ciąża tydzień po tygodniu. Zasada Naegelego mówi również, że prawidłowo rozwijająca się ciąża trwa 280 dni – licząc od rzeczywistego zapłodnienia będzie to około 266 dni. Cały ten okres ciąży dzieli się na trzy trymestry, a te z kolei dzieli się na tygodnie – dokładnie jest ich 40.

Podział ciąży na trymestry

  1. Pierwszy trymestr ciąży jest uznawany za decydujący, ponieważ to w tym okresie wykształcają się najważniejsze narządy wewnętrzne dziecka, a sama kobieta odczuwa przez mniej więcej pierwsze trzy miesiące najdotkliwsze dolegliwości ciążowe. W tym czasie także kobieta dowiaduje się, że za kilka miesięcy zostanie mamą. Ostatecznym potwierdzeniem ciąży są badania krwi i oznaczenie poziomu hormonu HCG oraz badanie USG.
  2. Kolejne tygodnie ciąży, przypadające na drugi trymestr ciąży, przynoszą znaczne złagodzenie ciążowych dolegliwości. Dziecko jest już w zasadzie całkowicie ukształtowane, ale ciągle organizm małego człowieczka będzie się rozwijał i udoskonalał. Środkowe tygodnie ciąży przynoszą pierwsze odczuwalne przez kobietę ruchy dziecka. Jest to możliwe dlatego, że płód jest już dość duży – waży około 30 gramów i mierzy średnio 7,5 cm. To także oznacza, że brzuch kobiety zaczyna się powiększać i ciąża staje się coraz bardziej widoczna na zewnątrz. Ostatnie tygodnie ciąży to czas na przygotowanie się do porodu, zarówno dla dziecka, jak i mamy.
  3. Ostatni trzeci trymestr ciąży, obejmujący 29-40 tydzień ciąży, to okres, podczas którego dziecko ma już szansę na przeżycie poza łonem matki. Dziecko w tym okresie rośnie i nabiera masy, ma więc już mniej więcej takie rozmiary, jak dziecko tuż po narodzinach. W ostatnich tygodniach ciąży możliwe są także tak zwane „fałszywe alarmy”, sugerujące przedwczesne rozpoczęcie się akcji porodowej. Odpowiedzialne za to są skurcze macicy, nazywane skurczami Braxtona Hicksa – nie oznaczają one rozpoczęcia się porodu, a jedynie przygotowanie macicy do wydania dziecka na świat.

Czy można wyliczyć termin porodu?

A czy znając dokładny przebieg ciąży można przewidzieć termin porodu? Niestety, chociaż każda kobieta podczas badań ciążowych pozna datę porodu, będzie to tylko data orientacyjna, podająca w dużym przybliżeniu spodziewany termin narodzin dziecka. Tylko niewielki procent kobiet rodzi swoje dzieci dokładnie w tym dniu, który został wyznaczony przez lekarza.

Ciąża - podział na trymestry

U reszty kobiet poród zaczyna się albo kilka dni wcześniej, albo kilka dni później. Jeśli te wahania mieszczą się w granicach dwóch tygodni, nie ma powodów do obaw. Najtrudniej mają kobiety, których cykle miesięczne są bardzo nieregularne. U tych kobiet bowiem moment owulacji jest najtrudniejszy do ustalenia, a to właśnie podczas jajeczkowania dochodzi do zapłodnienia, i w efekcie do rozwoju ciąży.

Konkretne tygodnie ciąży oznaczają również konieczność wybrania się kobiety na badania kontrolne. Pierwsza wizyta u ginekologa jest siłą rzeczy najbardziej przypadkowa, bo kobieta idzie do lekarza dopiero wtedy, gdy zacznie podejrzewać, że może być w ciąży. Nieco inaczej wygląda to w przypadku kobiet, które starają się zajść w ciążę – tutaj badania kontrolne przeprowadza się już od pierwszego tygodnia planowanej ciąży. Najczęściej kobiety swoje pierwsze badania ciążowe przechodzą w 4-6 tygodniu ciąży.

Przebieg ciąży będzie również zależał od tego, jak długie i regularne są cykle miesiączkowe. Na tej podstawie wylicza się długość ciąży i datę porodu, a ostatnia miesiączka służy do określenia pierwszego dnia ciąży. Każde kolejne badania kontrolne wyznaczane są według kalendarza ciąży, ale jeśli tylko kobieta odczuwa niepokojące symptomy powinna się wybrać na konsultacje lekarskie przed wyznaczonym terminem. Dlatego właśnie tak ważna jest znajomość przebiegu ciąży, bo dzięki tej wiedzy dużo prościej sprawdzać stan rozwoju swojego dziecka i reagować w razie zagrożenia. O tym jak wygląda ciąża tydzień po tygodniu można poczytać w internecie na portalach medycznych lub w książkach poświęconych macierzyństwu.

Dodaj komentarz