Nadciśnienie tętnicze krwi – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Jedną z chorób cywilizacyjnych jest nadciśnienie tętnicze krwi. Oznacza to, że choroba ta występuje w krajach, które są wysoko rozwinięte. Niestety nie daje ona przez dłuższy czas żadnych objawów i nadal, nieustannie się rozwija.

Czym jest nadciśnienie tętnicze krwi?

Układ krwionośny człowieka to zamknięty obieg, który odpowiada na transport substancji odżywczych takich jak tlen, hormony. Zbudowany jest z serca i naczyń krwionośnych, w których odbywa się transport krwi. To dzięki krwi możliwe jest rozprowadzenie wszystkich składników odżywczych do tkanek i narządów.

czym jest nadciśnienie tętnicze

Z powodu swojej budowy nazywany także układem sercowo – naczyniowym. Układ krwionośny to także żyły, tętnice i naczynia włosowate, które odpowiedzialne są za transport krwi.

Serce w naszym układzie krążenia pełni rolę pompy odpowiadającej za tłoczenie krwi do tętnic, aorty. Ciśnieniem tętniczym jest nacisk przepływającej krwi na ściany naczyń żylnych, tętnic.

Najwyższą wartość ciśnienie osiąga w momencie gdy kurczy się lewa komora serca, nazywamy to ciśnieniem skurczowym. Najmniejsza wartość ciśnienia występuje w momencie rozkurczu komory serca – to ciśnienie rozkurczowe.

Prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego

Wartość ciśnienia tętniczego krwi podaje się w milimetrach słupa rtęci (mm Hg). Dokonując pomiaru otrzymujemy dwie wartości, które oznaczają ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Pierwsza liczba – większa, oznacza ciśnienie skurczowe, a druga liczba

Na podstawie obowiązującej klasyfikacji prawidłowe ciśnienie tętnicze ma wartość 120/80 mm Hg.

Co to jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnieniem tętniczym krwi nazywamy taką chorobę układu krążenia, która charakteryzuje się podniesionym ciśnieniem tętniczym krwi w układzie krwionośnym o wartości 140/90 mm Hg, które utrzymuje się trwale lub okresowo.

Nadciśnienie tętnicze rozpoznajemy na podstawie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi jakie wykonujemy w odstępach kilkudniowych.

Pierwsze objawy nadciśnienia tętniczego krwi

U wielu pacjentów w początkowej fazie rozwijania się nadciśnienia tętniczego krwi nie obserwuje się żadnych objawów, ponieważ łatwo pomylić je z innymi dolegliwościami czy chorobami. Dopiero gdy choroba rozwija się, dochodzi do powikłań, rozwoju miażdżycy, przerostu komory serca pojawiają się objawy wskazujące na nadciśnienie tętnicze krwi.

Sprawdź także: Krople Welltone

Te mało charakterystyczne, łatwe do pomylenia z innymi chorobami dolegliwości występują u wielu z pacjentów:

nadciśnienie tętnicze objawy
  • Bóle głowy
  • Duszności
  • Problemy ze snem
  • Zwiększona potliwość
  • Obniżenie sprawności fizycznej
  • Zaczerwienie twarzy
  • Słaba kondycja psychiczna
  • Zawroty głowy
  • Kołatanie serca
  • Uderzenia gorąca

W sytuacji gdy choroba rozwija się występują kolejne objawy, które są już wypadkową zniszczonych i uszkodzonych narządów wewnętrznych:

  • Problemy ze wzrokiem
  • Nieprawidłowa praca nerek
  • Obniżenie sprawności intelektualnej
  • Obrzęki kończyn
  • Problemy z poruszaniem się
  • Wychłodzenie kończyn

Przyczyny rozwoju nadciśnienia tętniczego

U większości chorych nie da się wyodrębnić przyczyn rozwoju nadciśnienia tętniczego. Na jego wystąpienie wpływa wiele czynników. Możemy mieć skłonności dziedziczne do występowania tego schorzenia. Otyłość także zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia. Zła dieta, zwłaszcza taka gdzie spożywa się duże ilości soli, czy też postępujący proces starzenia się organizmu także powoduje możliwość zachorowalności na nadciśnienie tętnicze krwi, w tych wypadkach warto dodatkowo dbać wspomagać swoje serce naturalnymi preparatami takimi jak cardio active.

Wyróżniamy dwa rodzaje nadciśnienia tętniczego krwi.

  1. Nadciśnienie tętnicze krwi pierwotne – nazywane także samoistnym, mówi o tym, że jego przyczyna nie jest w pełni poznana, złożona. Duzy udział odgrywają tutaj czynniki genetyczne i środowiskowe, dieta, styl życia.
  2. Nadciśnienie tętnicze krwi wtórne – nazywane także objawowym, oznacza, że występujące nadciśnienie występuje jako objaw innej choroby. Zazwyczaj sugeruje nam, iż jest to problem z nerkami, tętnicami, tarczycą. Takie nadciśnienie krwi umożliwia zidentyfikowanie choroby, która wywołuje dolegliwości i umożliwia jego wyleczenie i uzyskanie prawidłowego ciśnienia.

Po czym rozpoznać nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze krwi możemy wykryć poprzez regularne pomiary ciśnienia. Profilaktycznie powinniśmy przeprowadzać te kontrolne badanie raz w roku.

Jeśli w jednorazowym badaniu stwierdzimy, że nasze ciśnieni krwi jest podwyższone nie panikujmy. Nie oznacza to, iż od razu jesteśmy chorzy. Powinniśmy obserwować się częściej i dokonywać dalszych pomiarów tego parametru.

nadciśnienie tętnicze pomiar

Zagrożenia związane z nadciśnieniem tętniczym krwi

Objawy jakie pojawiają się w chorobie nadciśnienia tętniczego krwi to między innymi bóle głowy, szybie zmęczenie. Nadciśnienie rozwija się „po cichu” często w początkowej fazie przebiega bezobjawowo i po latach może doprowadzić do niewydolności serca, czy udaru. Długo nie leczone uszkadza narządy wewnętrzne takie jaki nerki, prowadzi do powstania zmian miażdżycowych.

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze krwi?

Leczenie nadciśnienia tętniczego krwi polega na przyjmowaniu leków, które mają za zadanie obniżyć poziom ciśnienia krwi. Chorym zaleca się także zmianę dotychczasowego funkcjonowania.

Jeśli chorujesz na nadciśnienie tętnicze powinieneś pomyśleć o tym, aby zmienić dietę czyli między innymi ogranicz spożycie soli kuchennej, jedz więcej warzyw, ogranicz spożywanie alkoholu, unikaj przetworzonych produktów, ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych, jedz więcej owoców oraz ryb. Postaraj się wprowadzić do swojego dnia około 30 – 45 minut aktywności fizycznej, wybierz się na spacer, idź na rower, popływaj. Rzuć palenie i jeśli zmagasz się z nadwagą postaraj się schudnąć. Jeśli nie masz trudności z wagą utrzymaj ja na właściwym poziomie i wprowadź powyższe zmiany do swojego trybu życia.

Zobacz także suplement diety obniżający ciśnienie krwi – Corsanum

Leczenie farmakologiczne nadciśnienia tętniczego

Rozwój medycyny spowodował także szerszy dostęp do leków jakie obniżają ciśnienie tętnicze krwi. To lekarz prowadzący decyduje o doborze leków dla wybranego pacjenta na podstawie przeprowadzonych badań, ocenie twojego aktualnego stanu zdrowia oraz po ocenie skuteczności wybranego leku.

Pamiętaj, że na każdej wizycie lekarskiej powinieneś poinformować swojego lekarza o tym jakie inne leki przyjmujesz, ponieważ mogą one wpływać na te leki, które obniżają ciśnienie tętnicze krwi.

Zazwyczaj dla osiągnięcia pełnego efektu w postaci obniżenia ciśnienia tętniczego krwi trzeba przyjmować leki systematycznie nawet przez kilka dni.

Wszystkie leki mogą wywołać działania niepożądane, także to które mają pomóc w obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi. Nawet jeśli nie dokuczają ci one zbyt mocno poinformuj o ich wystąpieniu lekarza. Nigdy nie rób nic na własna rękę.

Niestety leki nie usuwają przyczyny nadciśnienia tętniczego, jedynie je stabilizują na poziomie, który nie zagraża twojemu życiu. Bardzo prawdopodobne jest, że jeśli już zostaną ci one przepisane to będziesz musiał przyjmować ja do końca życia lub przez wiele lat. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, regularne badania kontrolne i działanie już przy pierwszych objawach. Nie odkładaj wizyty u lekarza na później.

Profilaktyka  w nadciśnieniu tętniczym krwi

Powyżej przeczytałeś, że nadciśnienie tętnicze jest poważną chorobą powodującą wiele różnorodnych, przewlekłych i groźnych dla życia schorzeń. Bardzo często wymaga ciągłego przyjmowania leków i monitorowania stanu zdrowia.

Zadbaj więc o siebie i wprowadź już dzisiaj zmiany w swoim codziennym funkcjonowaniu po to by zapobiegać, a nie leczyć.

Poniżej przedstawiamy rozwiązania jakie być może będą miały pozytywny skutek w zapobieganiu rozwijania się nadciśnienia tętniczego krwi u ciebie.

Sprawdź też preparat Tonerin , który skutecznie obniża ciśnienie tętnicze krwi.

 

Zmień swoje nawyki żywieniowe. Wprowadź do swojej diety pełnowartościowe produkty – zwłaszcza świeże, bogate w potas owoce i warzywa, takie jak: banany, pomidory, szpinak, ziemniaki, fasola. Postaraj się wybierać ryby i mięso drobiowe, pochodzące ze sprawdzonego źródła. Przygotowuj potrawy jak najczęściej gotowane, unika smażenia. Zrezygnuj z niezdrowych, słodkich, deserów. Wprowadź do swojej diety także brązowy ryż i kasze. Korzystaj z wielu dostępnych przypraw i zrezygnuj z soli. Unikaj fast foodów, chipsów. Wyciskaj soki z warzyw i owoców – nie kupuj gotowych, bo te zawierają dużo cukru. Jedź dużo orzechów, pestek, migdałów. Zmniejsz ilość spożywanej kawy i zrezygnuj z cukru do herbaty.

profilaktyka nadciśnienie

Wprowadź codzienną dawkę jakiejś ulubionej aktywności fizycznej, zadbasz w ten sposób o swoją kondycję, poprawisz wydolność mięśnia sercowego, a twój narząd ruchu odzyska sprawność i dodatkowo pozbędziesz się nadmiernych kilogramów.

Twój układ krwionośny podziękuje ci jeśli będziesz uprawiał tą aktywność fizyczna na zewnątrz, ponieważ twój organizm zostanie w tym czasie dotleniony.

Nie zapominaj także o regularnych badaniach kontrolnych krwi oraz profilaktycznym badaniu ciśnienia tętniczego krwi.

Częstotliwość występowania nadciśnienia tętniczego krwi

Według najnowszych danych statystycznych nadciśnienie tętnicze krwi diagnozowane jest stosunkowo często. Szacuje się, że w populacji ogólnej Polaków poniżej 80 roku życia występuje ono u około 32 % osób (średnio co 3 osoby stawia się powyższą diagnozę). Badania pokazują, że częściej chorują mężczyźni.

Z pośród tych 32 % osób populacji ogólnej Polaków u około 90 % – czyli zdecydowanej większości rozpoznaje się nadciśnienie pierwotne, zaś tylko u 5-10 % pacjentów ma nadciśnienie objawowe (wtórne).

Instrukcja wykonania pomiaru ciśnienia tętniczego krwi w warunkach domowych

  1. Zanim dokonasz pomiaru ciśnienia tętniczego krwi usiądź i odczekaj około 5 minut.
  2. Postaraj się na pół godziny przed wykonaniem pomiaru ciśnienia tętniczego powstrzymać od picia kawy, palenia papierosów i aktywności fizycznej, ponieważ to może wpłynąć na wynik i go zaburzyć.
  3. Pomiaru dokonuj zawsze w pozycji siedzącej
  4. Rękę niedominującą połóż na płaskiej powierzchni, na wysokości serca.
  5. Połóż swobodnie stopy na podłodze, wyprostuj plecy.
  6. Załóż ciśnieniomierz zgodnie z instrukcją producenta i postępuj wg wskazówek.
  7. Dokonaj 2 do 3 pomiarów jednorazowo, w ciągu minuty, i wyciągnij z niego średnią wartość.
  8. Zapisuj wszystkie wyniki pomiarów ciśnienia tętniczego krwi po to abyś mógł je porównać.

Nadciśnienie tętnicze w ciąży

Jeśli nadciśnienie tętnicze występuje u kobiet w ciąży stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety jaki i płodu.

Zmiany ciśnienia u ciężarnych są naturalnym zjawiskiem fizjologicznym. W początkowych trymestrach ciąży ( I i II) obserwuje się spadek ciśnienia tętniczego krwi. Stan kiedy ciśnienie jest niższe występuje do około 23 tygodnia ciąży. Od tego czasu ciśnienie wzrasta. Normuje się do 6 tygodni po porodzie i powraca do wyjściowych wartości.

Nadciśnienie tętnicze krwi w przebiegu ciąży może doprowadzić do poważnych powikłań, zahamowania wzrostu płodu, niedotlenienia wewnątrzmacicznego, stanu przedrzucawkowegostanu rzucawkowego, a nawet do zgonu.

Dlatego w okresie ciąży tak ważne są regularne wizyty u lekarza prowadzącego ciążę.

U kobiet w ciąży rozpoznaje się nadciśnienie tętnicze krwi przy wartościach około 140/90 mm Hg.

Nadciśnienie tętnicze u dzieci

U dzieci schorzenie to występuje dość rzadko – około 1 %. U młodszych dzieci zazwyczaj przybiera charakter wtórny. Podwyższone ciśnienie u dzieci zawsze jest wskazaniem do tego aby pogłębić diagnostykę i wykluczyć wszelkie występujące dolegliwości.

U dzieci ciśnienie tętnicze uznaje się za prawidłowe gdy znajduje się pomiędzy 90 -95 mm Hg.

Wzrost ciśnienia tętniczego krwi u dzieci może także być związany z zażywaniem narkotyków, przyjmowaniem hormonów anabolicznych. Leczenie farmakologiczne zarówno u dzieci jaki i dorosłych przebiega podobnie.

Jeśli chodzi o działania profilaktyczne to także nie różnią się one niczym od siebie.

W sytuacji gdy jednak dziecko będzie miało stwierdzone nadciśnienie to nie ograniczamy mu wysiłku fizycznego tylko w sytuacji gdy nie występują powikłania narządowe.

Dodaj komentarz