Objawy Menopauzy można zauważyć u kobiety już po 40 roku życia gdy następuje stopniowy spadek hormonów.Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego menopauza występuje najczęściej pomiędzy 47-53 rokiem życia. Powolnym krokiem wchodzi okres przekwitania w życiu kobiet zwany także Klimakterium. Z badań wynika że aż 70 procent kobiet doświadcza objawów menopauzy. Jakie są najczęstsze objawy menopauzy i jak sobie z nimi radzić tego dowiesz się z tego artykułu.
Spis Treści
Pierwsze Symptomy Menopauzy
U niektórych pań cały okres klimakterium przebiega bezobjawowo lub z minimalnymi dolegliwościami, u innych z kolei dolegliwości fizyczne, emocjonalne i intelektualne mogą być bardzo dokuczliwe. Z menopauzą najczęściej kojarzy nam się pocenie w nocy oraz nagłe uderzenia gorąca. Jednakże objawy przekwitania są rozmaite i mają różną postać. Dlatego dobrze z góry wiedzieć, czego można sie spodziewać, by temu ewentualnie w porę i skutecznie zaradzić.
Które symptomy występują najczęściej ?
Lista objawów jest długa i na pierwszy rzut oka może przerazić nie jedną z nas. Na szczęście, żadnej kobiecie nie przytrafia się wszystko na raz! Część z nas przechodzi klimakterium zupełnie niezauważalnie, a część poznaje jedynie niektóre objawy. Wczesne objawy menopauzy, jak zmienność nastrojów różnią się od objawów późnych do których należy np. wysuszenie skóry.
Pierwsze są rezultatem wahań estrogenów, drugie z kolei sa reakcją organizmu na ich stały niedobór. Niektóre symptomy, przykładowo uderzenia gorąca mogą wydawać się nam klasyczne, a np. bóle w plecach identyfikujemy jako przypadkowe i nie związane z wiekeim, a w rzeczywistości mogą być one pośrednim lub bezpośrednim wynikiem niedoboru estrogenów które pózniej doprowadzają do popularnych chorób występujących w trakcie menopauza. Dlatego najlepiej zorientować się w całości objawów, gdyż mogą się one przyczyniać do rozmaitych chorób. Pamiętajmy, że przy odpowiednich staranich nasze ciało nadal może być okazem zdrowia i przedmiotem dumy.
12 Objawów Menopauzy Które Musisz Znać
1)Bezsenność
Dla kobiet cierpiących na bezsenność odpoczynek staje się nieomal fikcją. Wyniki badań mówią jednoznacznie, że kobiety z normalnym poziomem estrogenów lub stosujące ZTH zasypiają znacznie szybciej, a faza głębokiego snu trwa u nich dłużej. Bezsennośc bardzo często łączy się z dolegliwościami takimi jak depresyjne nastroje, odczuwanie lęku, nocne poty, budzenie się w środku nocy lub wczesnym rankiem. Ważne jest wówczas uregulowanie snu, zwłaszcza niezwykle istotna jest tu właśnie faza głębokiego snu, która jeśli jest zbyt krótka, powoduje zmęczenie oraz zniechęcenie do życia, tutaj może pomóc ci nuvialab relax
2) Problemy z żołądkiem i jelitami
W czasie klimakterium dosyć częstym i dokuczliwym objawem są wzdęcia. Są spowodowane gazami gromadzącymi się w jelicie grubym, które wytworzyły się na skutek nadmiernej fermentacji. U starszych osób powstają niekiedy uchyłki w jelitach, w których zaczynają zalegać resztki pokarmowe, tworzą się małe ośrodki fermentacji, z których wydzielają się duże ilości gazów dlatego tak ważne jest zdrowe odżywianie w czasie przekwitania.
Osoby cierpiące na uchyłkowatość jelit rano, po przebudzeniu się mają zazwyczaj płaski brzuch, w ciągu dnia wzdęcie narasta, a wieczorem się kumuluje. W nocy fermentacja zanika, lecz po śniadaniu, szczególnie bogatym w cukier i drożdże cały proces rozpoczyna się od nowa.
Kolejnym nieprzyjemnym objawem są obstrukcje czyli ruchy robaczkowe jelit, które również są zależne od poziomu hormonów. Progesteron zwalnia ruchy robaczkowe, stolce są zbite, grudkowate a wypróżnienia występują rzadziej. Estrogeny z kolei działają antagonistycznie czyli przyspieszają ruchy robaczkowe.
3) Osłabienie Mięśnie i stawy
Tkanka łączna swoją wytrzymałość i elastyczność zawdzięcza włóknom kolagenowym. Pod mikroskopem wyglądają one jak żółte pasemka, przeplatane krwinkami czerwonymi. W ścięgnach włókna kolagenu rozmieszczone są gęściej, co wpływa na wytrzymałośc oraz elastyczność ścięgien.
W okresie menopauzy kolagen zaczyna zanikać, mięśnie tracą napięcie, siłę oraz elastyczność, stawy stają się sztywne. Coraz częściej pojawiają się pobolewania, opuchnięcia zwłaszcza po intensywnym wysiłku fizycznym. Przyczynia się to do zmniejszania się ruchliwości, a dodatkowo zaburzenia gospodarki wodnej zatrzymując płyny przyczyniają się do drętwienia i mrowienia kończyn zwłaszcza górnych.
4) Nocne poty
Nocne poty są odpowiednikiem uderzeń gorąca w ciągu dnia. Powodują stałe niedosypianie. Zrywamy się, odrzucamy kołdrę, i zaczynamy „pływać”. Często też trzeba zmienić i pościel i bieliznę. Bywa, że w cięższych wypadkach taka sytuacja zdarza się kilka razy w ciągu jednej nocy.
Nocne poty powstają na skutek nagłego skoku temperatury, trwającego jedną- dwie minuty, co z kolei powoduje przyspieszone bicie serca, wzmożone wydzielanie potu oraz dreszcze. U wielu kobiet objaw ten współistnieje razem z depresją, która nie ustępuje do czasu kiedy nie pokonają one tego dokuczliwego objawu.
5) Obniżenie głosu
Obniżenie głosu może mieć dwie przyczyny. Może być spowodowane wzrostem hormonów męskich – androgenów – po menopauzie, które działają na wiele narządów w tym właśnie na krtań lub też może być efektem niedoczynności tarczycy o któej więcej pisaliśmy w dziale – częste choroby w trakcie przekwitania , co zdarza się dosyć często w okresie menopauzy. Głos staje się wówczas niski, gruby i nieco chrapliwy. Objawami współtowarzyszącymi są wypadanie włosów, sucha i szorstka skóra, uczucie ciągłego zimna, przyrost wagi a także zmęczenie psychiczne i fizyczne.
6) Ból Piersi – Mastalgia
Mniej więcej tydzień przed spodziewaną miesiączką większość kobiet odczuwa dyskomfort związany z piersiami ponieważ tkanka piersi zatrzymuje w tym czasie wodę. Po czterdziestym roku życia dolegliwości te przeradzają się niekiedy w mastalgię – piersi robią się bolesne i twarde, a stan taki może trwać nawet dziesięć dni. W niektórych przypadkach kobieta nie może znieść nawet lekkiego dotyku, zwłaszcza brodawek, a nieznośny ból może być odczuwany nawet w momencie przewracania się z boku na bok podczas snu.
Mastalgia występuje zazwyczaj cyklicznie, nasilając się przed menstruacją, a w czasie klimakterium może pojawiać się całkiem niesodziewanie. Takie bóle piersi dotyczą aż ok. 70% kobiet w okresie klimakterium. Jest to spowodowane wzmożoną reakcją tkanki piersi na zakłócenia hormonalne. Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na występowanie mastalgii jest dieta uboga w nienasycone kwasy tłuszczowe, a bogata w kwasy nasycone. Czynnikiem nasilającym bóle piersi mogą być także pigułki antykoncepcyjne oraz ZTH, jeśli dawki hormonów są zbyt duże.
7) Przyrost wagi
Większość kobiet jest w stanie zrobić prawie wszystko byle tylko utrzymać wagę sprzed okresu kiedy zaczęło się klimakterium. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że przyrost wagi po menopauzie jest rezultatem powolniejszej przemiany materii oraz niedoboru estrogenów, który przyczynia się do odkładania się tłuszczu w innych partiach ciała niż dotychczas.
Sprawdź: Meltamin na odchudzanie
Kobieta w okresie klimakterium musi stać się realistką i zrozumieć, że zmiana sylwetki jest czymś co zdarza się każdej kobiecie po klimakterium. Zamiast stosowania drakońskich diet pozbawiających organizm cennych składników odżywczych lepiej skierować tą energię na ćwiczenia fizyczne i troskę o prężne mięśnie. Nie chodzi o to, by zacząć „hodować sadełko”, ale by uwolnić się od obsesji bycia szczupłą za wszelką cenę.
8) Problemy z Serce
W okresie przed menopauzą nasze serce jest chronione przez estrogeny. Najwcześniejszym objawem pomenopauzalnych kłopotów z sercem są napady dusznicy bolesnej objawiające się gniotącym bólem w środku klatki piersiowej. Sprzyja temu wysiłek fizyczny, natomiast w czasie spoczynku dolegliwości te zmniejszają się lub zanikają zupełnie. W czasie napadu dusznicy bolesnej, jeśli nie damy sobie odetchnąć, ból bedzie się wzmagał promieniując następnie do szczęki, szyi i ręki, zazwyczaj lewej. Dolegliwości takich nie wolno pod żadnym pozorem bagatelizować ponieważ może to być sygnał ostrzegawczy, że do mięśnia sercowego nie jest dostarczana odpowiednia ilość tlenu.
Prócz dusznicy bolesnej, w czasie klimakterium kobiety mogą skarżyć się na palpitacje serca, krótki oddech w trakcie np. gimnastyki, wchodzenia po schodach lub dźwigania zakupów. Dodatkowo występować mogą objawy świadczące o nadciśnieniu czyli zawroty i bóle głowy a także zamazane widzenie, dla zdrowego serca polecany jest Lipid control plus
9) Problemy Sfery emocjonalnej
Brak estrogenów działa negatywnie na ośrodki mózgowe, które sterują naszym ogólnym „napędem”, humorem i stosunkiem do życia. Niestabilność emocjonalna jest często wywołana zaburzeniami snu przerywanego stale napadami potów. Zmęczenie sprzyja irytacji i rożnym niepokojom. Niedobory hormonalne są przyczyną napięć, lęków, stanu przygnębienia, płaczliwości, apatii, rozdrażnienia i pesymistycznego czarnowidztwa.
Takie dolegliwości zdarzają się każdemu, lecz nigdy z taką częstotliwością jak w czasie klimakterium. Wiele pań dręczy poczucie dziwnej niewygody, trwogi, zażenowania i rozdygotania. Wpadają w panikę z błahych powodów, nie potrafią uporać się z zadaniami, które do tej pory nie sprawiały problemów, czują raz porywy entuzjazmu, za chwilę zniechęcenie, mają coraz mniej cierpliwości, przyszłość widzą w czarnych kolorach. Te wszystkie negatywne dolegliwości może odwrócić lub załagodzić zastępcza terapia hormonalna (ZTH).
Bardzo często w okresie klimakterium występuje depresja kliniczna, której prawdopodobieństwo zwiększają:
- silne stresy i traumatyczne wydarzenia
- usunięcie macicy i/lub jajników
- bardzo intensywne uderzenia gorąca oraz nocne poty
- negatywne nastawienie do menopauzy
- depresja w rodzinie
Depresja to choroba, która jeśli nie jest leczona trwa latami i uniemożliwia normalne życie. Jeśli zauważysz u siebie ponad cztery objawy z niżej wymienionych w okresie ponad dwóch tygodni powinnaś zgłosić się do lekarza:
- brak apetyt lub obżarstwo
- przesypianie niemal całego dnia lub bezsenność
- podekscytowanie lub wyjątkowa apatia
- niechęć do rzeczy, które do tej pory sprawiały ci radość
(z seksem włącznie) - utrata energii i zmęczenie
- trudności z pamięcią, koncentracją oraz w podejmowaniu decyzji
- permanentne poczucie, że jesteś osobą niczego
niegodną i nic niewartą - natrętne myśli o odebraniu sobie życia, o śmierci, próby samobójcze – natychmiast idź do lekarza!
10) Problemy Sfery Intelektualnej
Bardzo częstym objawem dotyczącem strefy intelektualnej kobiet w czasie klimakterium są zaniki pamięci nawet na długo przed ostatnią miesiączką. Kobiety zapominają, gdzie coś położyły, na kiedy i z kim się umówiły, a to, co zwykle łatwo zapamiętywały, nagle „wylatuje im z głowy”. Problemy mogą również dotyczyć koncentracji. Jest to dolegliwość dotkliwa zwłaszcza dla kobiet, które wykonują odpowiedzialną pracę wymagającą od nich szybkich ocen i decyzji.
Zobacz także: Recenzja Atinnuris
11) Zaburzenia układu moczowo-płciowego
Pochwę od dróg moczowych dzieli jedynie warstwa tkanki. Dodatkowo brak estrogenów powoduje zwiotczenie i wysuszenie w obrębie układu moczowo-płciowego. Do charakterystycznych objawów związanych z jego zaburzeniami należą więc trudności w oddawaniu moczu, częste i nierzadko bolesne parcie „kapanie” spowodowane przez słabnący zwieracz przy ujściu pęcherza, oraz „popuszczanie” moczu przy kaszlu, śmiechu czy dźwiganiu ciężarów, . Ten ostatni objaw wiąże się ściśle ze wzmożonym ciśnieniem w jamie brzusznej, które wypycha mocz z pęcherza. Objawy te, mimo że pojawiają się bardzo często w trakcie przekwitania, są dla kobiet niezwykle wstydliwym tematem nawet w rozmowach z lekarzem, tutaj pomocny i skuteczny może okazać się urinofix. Tutaj zalecane jest także robienie badań kontrolnych które mogą zapobiec niepotrzebnym komplikacją.
12) Problemy ze skórą, włosami, jamą ustną i paznokciami
Dodatkowo pojawiają się problemy ze skóra, włosami, a to wszystko dlatego że wiązki kolagenu oraz elastyny tworzą rusztowanie, na którym wspiera się każda tkanka i narząd w naszym organizmie. Po menopauzie włókna kolagenowe zaczynają sie rozpadać, a włókna elastyny słabną. Temu procesowi sprzyja po części właśnie obniżający się poziom estrogenów. Wszelkie zmiany można bardzo szybko zauważyć obserwując stan swojej skóry, włosów, paznokci czy jamy ustnej i dziąseł. Warto zapoznać się z takimi preparatami na skórę jak celleasy czy revamin stretch mark, oprócz tego wszystkie kobiety zainteresowane są produktami na zmarszczki które znjadziesz w innym naszym artykule na ten temat.