Prawidłowe łączenie składników w diecie

Jak powinno wyglądać prawidłowe łączenie składników w diecie. Skąd biorą się dolegliwości żołądkowe? Nie zawsze musi to być symptom choroby, często jest to po prostu wynik nieprawidłowego żywienia. Chodzi nie tylko o produkty nieświeże czy kiepskiej jakości, ale też o niewłaściwe łączenie pokarmów z różnych grup żywieniowych. O co dokładnie chodzi? W jaki sposób należy się odżywiać by tych kłopotów uniknąć?

Prawidłowe łączenie składników w diecie – jak sobie z tym radzić?

Jakie są przyczyny problemów żołądkowych?

Skąd biorą się bóle żołądka

Czy prawidłowe łączenie składników w diecie pomaga na dolegliwości żołądkowe? Niestrawność, dolegliwości układu pokarmowego czy ból brzucha w wielu przypadkach są wynikiem źle skomponowanych posiłków. Szkodliwe dla zdrowia i samopoczucia jest także zjadanie zbyt dużych porcji oraz jedzenie w pośpiechu, przez co organizm gorzej trawi, a układ pokarmowy musi pracować w zbyt szybkim tempie.

Kolejną ważną przyczyną dolegliwości żołądkowych jest nieprawidłowe łączenie składników w codziennej diecie. Niestety, nie każdy wie, jak powinno wyglądać prawidłowe łączenie składników w diecie, czyli jak właściwie komponować swoje posiłki i nawet nie łączy swojego dyskomfortu z taką właśnie przyczyną. Tymczasem wprowadzając kilka znaczących zmian w sposobie żywienia może całkowicie to zmienić i wyeliminować ból brzucha oraz inne dolegliwości.

Poczytaj: Jaką rolę w prawidłowej diecie odgrywa błonnik.

Te zaburzenia zdarzają się także podczas przyjmowania leków. W swoim składzie leki mają bowiem często takie składniki, które źle reagują z określonym typem żywienia – warto przeczytać przed kuracją ulotkę leku, bo tam powinno być wymienione wskazania dotyczące diety oraz prawidłowego dawkowania medykamentu. Po zakończeniu leczenia zaleca się często przyjmowanie probiotyków, które odbudowują florę bakteryjną jelit.

Jakich składników nie powinno się łączyć?

Prawidłowe łączenie składników w diecie to sztuka. Białko powinno się jeść na początku posiłku. Łączenie protein z innymi grupami składników bywa bardzo niekorzystne dla układu trawiennego, szczególnie gdy białko zestawia się z tłuszczami – obie te grupy są trawione w całkiem inny sposób, dlatego ich łączenie często skutkuje wzdęciami, gazami i bólem brzucha.

Sprawdź działanie polecanych przez nas kropli wspomagających odchudzanie.

Białko z kwasami to kolejne niewskazane połączenie. Kwasy znajdujące się w owocach czy niektórych napojach powodują zmniejszanie się ilości soków trawiennych w żołądku, te zaś są niezbędne do tego, by proteiny dobrze się trawiły. Przy takim połączeniu białka zalegają w jelitach i ulegają procesom gnilnym, a to wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów.

Z czym jeść węglowodany?

Jakie powinno być prawidłowe łączenie składników w diecie. Węglowodany to częsty składnik naszych posiłków. Są one nie tylko kaloryczne, ale też zakłócają rozkładanie innych składników odżywczych, przez co te gorzej się wchłaniają. Źle wygląda zestawienie cukru z tłuszczem, co zwykle powoduje problemy trawienne, ból brzucha i uczucie ospałości. Tłuszcz z powodu cukru rozkłada się wolniej i zarazem szybko fermentuje, stąd kiepskie samopoczucie po takim posiłku.

Skrobia i kwasy też nie jest polecanym rozwiązaniem. Skrobia zaczyna być trawiona już w jamie ustnej, do czego potrzebuje pH zasadowego, czyli kwasy jej nie służą. Skrobia spożywana z kwasami zalega w brzuchu i fermentuje, co prowadzi do wzdęć, gazów oraz uczucia ciężkiego brzucha. Pomocny w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, płaskiego brzucha i pięknej sylwetce będzie suplement DietFactor.

Kolejne niewskazane połączenie to skrobia i białko, czyli bardzo popularne posiłki typu kanapka z serem, mięso z ziemniakami czy ryż z kurczakiem. Te dwie grupy żywieniowe trawią się zupełnie inaczej. Jedzone razem prowadzić mogą do zgagi, nieprzyjemnych wzdęć i uczucia pełności. Dlatego tak ważne jest prawidłowe łączenie składników w diecie.

Odradza się także łączenie grzybów w alkoholem. Grzyby zawierają dość dużo białka, które w normalnym posiłku trawi się bez większych przeszkód, ale gdy doda się do nich alkohol, nawet słaby, organizm nie jest już w stanie rozłożyć dostarczonych w grzybach protein i te ulegają procesowi denaturacji.

Poczytaj również: Dietoll, czyli skuteczne tabletki w walce z otyłością.

Jak się odżywiać, by nie dochodziło do problemów żołądkowych?

1. Uwaga na surowe produkty

Z jednej strony zaleca się jak najmniej przetworzoną żywność, z drugiej jednak, w surowych składnikach jest sporo substancji mogących podrażnić układ pokarmowy. Mowa między innymi o błonniku, cukrach i pektynach, które w większych ilościach dość często wywołują ból brzucha. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest gotowanie warzyw na parze – nie pozbawia to ich właściwości odżywczych, za to w tej formie są łagodniejsze dla żołądka. Osoby z wrażliwym układem pokarmowym powinny też obierać owoce i warzywa ze skórki.

2. Ostrożnie z tłuszczami

Tłuszcz jest potrzebny dla organizmu, ale w rozsądnych ilościach. Jego duża dawka w pożywieniu nie jest niczym dobrym, i do tego mocno obciąża żołądek – trawienie tłuszczów zajmuje nawet kilka godzin, a zamiast energii po takim posiłku czuje się tylko znużenie i brak sił witalnych.

3. Nie wszystkie zdrowe produkty są dobre dla brzucha

Niektóre produkty uważane za zdrowe są ciężkie do przetworzenia przez układ pokarmowy. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają chory żołądek bądź jelita, albo takie wymagające posiłki spożywają bardzo rzadko, przez co układ pokarmowy nie jest do nich przyzwyczajony. Problematyczne są na przykład otręby, pieczywo gruboziarniste czy brązowy ryż – wymagają one intensywniejszych procesów trawiennych niż ich mniej zdrowe odpowiedniki, dlatego mogą podrażniać.

Na początek lepsze będą lżejsze pokarmy, i dopiero później można wybierać rzeczy bogatsze w błonnik, pamiętając przy tym, by pić dużo wody, w której błonnik będzie mógł się rozpuścić.

4. Lepiej gotować niż smażyć

Gotowanie jest zdecydowanie korzystniejszą metodą przyrządzania posiłków. Nie tylko można w ten sposób zatrzymać więcej wartości odżywczych, ale dodatkowo w gotowanych posiłkach jest mniej kalorii – nie dodaje się tłuszczu, niezbędnego do smażenia. Prócz tego gotowane jedzenie jest lżejsze, rzadziej po takim posiłku dochodzi do wzdęć czy zgagi.

Sprawdź też: Dieta Keto

5. Bez popijania posiłków

Picie do jedzenia to niezbyt zdrowy nawyk. Nawadnianie organizmu jest ważne, ale nie podczas jedzenia, ponieważ rozrzedza to soki trawienne i powoduje wzdęcia, gazy oraz zgagę. Pić należy na około 20 minut po posiłku, również przed samym jedzeniem powinno się wstrzymać z piciem na co najmniej kilkanaście minut. Napoje, jakie się zaleca w zdrowej diecie, to woda, herbaty ziołowe i owocowe, herbata zielona, pu-erh, naturalne soki bez cukru.

6. Warto zrezygnować z alkoholu

Alkohol nie jest sprzymierzeńcem naszego zdrowia, a w przypadku dolegliwości żołądkowych tylko nasili nieprzyjemne objawy. Alkoholu nie wolno pić przy chorobie wrzodowej, problemach z wątrobą, dolegliwościach jelitowych. Nie ma przy tym znaczenia, o jaki alkohol chodzi, bo nawet lekkie wina czy słabe piwo będą szkodliwe i drażniące dla układu pokarmowego.

Dodaj komentarz